Gelecek nesil haberleşme ağları toplantısı

Gelecek nesil haberleşme ağları toplantısı

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ve Istitude Telecom / Telecom Sud Paris iş birliği ile düzenlenen ICNFI 2012 ve CSSS 2012 Konferansları, İTİCÜ Eminönü Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

27 Nisan akşamına kadar sürecek olan organizasyonda, bilimadamları ve iletişim sektörünün önde gelen isimleri, gelecek nesil internet, haberleşme ağları ve uydu sistemleri için gerekli olan ihtiyaçları karşılayacak disiplinler arası çalışmalarla ilgili sunumlar yapıyor.

ICNFI 2012 ve CSSS 2012 konferansları İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Istitude Telecom / Telecom Sud Paris iş birliği ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Konferansın ilk gününde açılış konuşması yapan İTİCÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Halim Zaim, Türkiyede, telekomünikasyonun önemli bir endüstri haline geldiğine dikkat çekti. Bu alanda büyük harcamaların yapıldığını söyleyen Zaim, Sadece yedek cep telefonları için ülkemizde yıllık bazda milyonlarda dolar kaybedilmektedir. Bu nedenle biz bu teknolojilerin sadece tüketicileri durumunda olmamalı, bu teknolojileri üreten konumuna gelmeliyiz. Uyarısında bulundu. İstanbul Ticaret Üniversitesinin Teknopark İstanbul A.Ş.nin tek üniversite ortağı olduğunu vurgulayan Zaim; Bu konferans aynı zamanda Teknopark İstanbulda planlanan kuluçka merkezi için ilk adımlardan birini teşkil edecek. diye konuştu.

Bozkurt: Dünyayı konuşturan Türk olacağız

ABD, Fransa, Polanya, Makedonya, İran ve Türkiyeden bilim adamlarının katıldığı konferansta Türk Telekom CEOsu Gökhan Bozkurt da bir konuşma yaptı.

Bozkurt, verimli ve sürdürülebilir bir teknolojik gelişim için akıl gücü olarak üniversitelerin katkısına dikkat çekti. Türk Telekomun, 170 yıllık tarihi ile Türkiyenin iletişim ve yakınsama teknolojileri alanındaki öncü şirket olduğunu söyleyen Bozkurt şöyle konuştu: Yaptığımız yatırımlar ve stratejik adımlar ile her geçen gün uluslararası ses ve data taşımacılığı alanında küresel güç olma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Dünyayı konuşturan Türk olma hedefiyle hizmetlerimizi Türkiye sınırları dışına taştı. JADI projesi ile Cidde den başlayan Amman ile devam eden ve Şam üzerinden İstanbul’a bağlanan bir fiber hattı anlaşması imzaladık. Bu hat şu an aktif olarak kullanılıyor ve İstanbul bu bölgelerin internet bağlantıları için bir köprü görevi görüyor.

Ayrıca, Macaristan merkezli Invitel International şirketini satın aldık… Bu şirketin Avrupa’da 16 ülkede 27 bin kmden fazla fiberoptik ağı bulunuyor. Şirketin adını Pantel olarak değiştirdik ve Türk Telekom Grubu’nun bir parçası haline getirdik. Böylece Uzakdoğu ve Avrupa-ABD arasındaki data trafiğinde hem Pantel hem de Türkiye’deki Türk Telekom altyapısı ve bunları tamamlayan JADI anlaşması ile Türk Telekom olarak önemli bir konuma ulaştık.

2012, geniş bant yılı

Almanyanın önde gelen telekom şirketi Telefnica Almanya ile yapılan işbirliğini de hatırlatan Bozkurt; Almanya pazarına yönelik olarak mobil ses, data ve katma değerli hizmetleri sunmak üzere Türk Telekom Mobile hizmetini başlattık dedi. 2012 yılını Türk Telekom için genişbant yılı ilan ettiklerini kaydeden Gökhan Bozkurt,Tüm Türkiyede 150.600 kmlik Fiberoptik altyapıya sahip durumdayız. Dünyanın çevresini neredeyse dört kez dönecek kadar. Saatte 9 km fiber kablo döşüyoruz. Yeni teknoloji ve altyapı yatırımlarımızın yanı sıra inovasyon kültürü ve Ar-Geye odaklanıyoruz. Çünkü, inovasyonu bir kültür haline dönüştürmeden ve özümsemeden, Ar-Geyi baş tacı yapmadan bu dünyada var olamaz, büyük hedefler koyamazsınız. Ar-Ge yatırımlarımızda üniversite işbirlikleri gerçekten bizim için çok önemli.

Yürüttükleri projelere de değinen Türk Telekom CEOsu Gökhan Bozkurt, Sosyal sorumluluk faaliyetleri ile milyonlarca insana ulaşıyoruz: Görme engelli müşterilerimize yönelik Türkiyenin ilk Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Internet Evleri, Türk Telekom Spor Okulları ve E-fatura Ormanları gibi ulusal çapta yürüyen dev sosyal sorumluluk projelerimiz, birçok uluslararası ödülün de sahibi oldu. Bunlar bizi mutlu eden gelişmeler şeklinde konuştu. Sunumun ardından İTİCÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Halim Zaim, Bozkurta günün anısına üniversitenin hediyesini takdim etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.