Samsun Olimpiyat Renkli Evler İlgi Odağı Oldu

Olimpiyat renkli evler ilgi odağı oldu

SAMSUN’da 2 yıl önce İşitme Engelliler Olimpiyatları’na hazırlık kapsamında kent merkezindeki bazı sıvasız evler yapılan düzenlemeyle olimpiyat renklerine boyandı. Olimpiyat halkalarında yer alan renklerle boyanan ve kentin silueti değiştiren rangarenk evler, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu.

Kentte 2017’de, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen dünyanın 3’üncü en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen 23’üncü İşitme Engelliler Olimpiyatları öncesi kent merkezindeki boyasız ve sıvasız evler için düzenleme yapıldı. Olimpiyat halkalarının rengi olan sarı, mavi, siyah, yeşil ve kırmızı renklerle boyanan evler sayesinde kentin silueti de değişti. Rengarenk evler yerli- yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Fotoğraf sanatçılarının yanı sıra vatandaşlar da, fotoğrafladıkları renkli evleri, sosyal medyada paylaşıyor.

‘KENTE BÜYÜK RENK KATTI’

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, evlerin kente renk kattığını söyledi. Toktaş, Burada amaç görsel kirliliği ortadan kaldırmaktı. Nitekim de, buna ulaşıldı. İkinci olarak da şehre girişte ve çıkışta çok fazla dikkat çekiyor. Bu anlamda çok ciddi bir şekilde sosyal medyada fotoğrafları paylaşılmaya başlandı. Burada oluşturulan alan Samsun’un tanıtımı ve bilinirliği konusunda büyük bir katkı sağladı. Hiç beklenmeyen bir etki oluştu. Böyle bir etkiyi bekliyordum. Avrupa’da örneklerine baktığımızda İtalya’da, Küba’da, Kosta Rika’da yine aynı şekilde Fransa’da burada olduğu gibi bu tür evlerin bir arada olduğu sokaklar ya da mahalleler görüyorsunuz. Hatta İtalya’da aynı Özellileri taşıyan 5 mahalle Unesco tarafından koruma altına alınmış durumda. Bu tür alanların geliştirilerek, hem görsel kirliliği toparlaması açısından faydası olacağını düşünüyorum. Ayrıca burada fotoğraf çekip paylaşanlar, kentin bilinirliği açısından büyük önem taşıyor dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.