Yaban hayatına dondurucu soğukta yem takviyesi

Yaban hayatına dondurucu soğukta yem takviyesi

Dondurucu soğuk ve kar yağışı Erzurum’un Oltu ilçesinde yaban hayatı da olumsuz etkileniyor. Oltulu doğaseverler, aşırı soğuklar nedeniyle aç kalan yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı.

Oltulu bir grup doğasever, her hafta sonu yaptıkları doğa gezisinin bu haftaki etabını Oltu’daki yaban hayatına ayırdı. Yaban hayatının sürdürülebilmesi için Oltu’daki Yaban Hayatını Koruma Sahasına düzenlenen yürüyüşte, doğaseverler yanlarında getirmiş oldukları 50 kilo yemi doğaya bıraktı. Bayat ekmek ve yemleri doğadaki ağaç dipleri ve taş oyuklarına özenle bırakan doğaseverler, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.
Doğaseverler grubundan Osman Aslan, ağır kış şartları nedeniyle doğada aç kalan yaban hayatına destek olmak amacıyla bu haftaki yürüyüş programlarını Yaban Hayatını Koruma Sahasına yönelik gerçekleştirdiklerini söyledi. Aslan, “Evlerimizdeki bayat ekmekleri topladık. Bunun yanı sıra arkadaşlarımızın da katkısıyla 50 kilo kadar bir yem alarak doğada aç kalan keklik ve diğer kuşların yemesi için bıraktık. Bu faaliyetimiz bizleri mutlu ettik. Oltu’daki tüm hemşehrilerimizi bu anlamlı faaliyetimize ortak olmaya, destek vermeye çağırıyoruz” dedi.
Doğasever ekibinden TEMA Vakfı Oltu Temsilcisi Avukat Muharrem Kalyon ise, “Ağır kış koşullarının yaşandığı bugünlerde vatandaşlarımız evlerindeki yemek artıkları ve bayat ekmeklerini çöpe atmasınlar. Evlerinde hazırladıkları ve poşetlere koydukları yemek artıklarının içerisinde peçete ve kürdan olmamasına dikkat ederek doğaya bırakabilirler. Hatta bu konuda bizimle irtibata da geçebilirler” diye konuştu.

Tarım alanlarının eskisi kadar yaban hayatına katkı sağlayamadığını öne süren Doğasever Avukat Hikmet Ceylan da “Tarım yapılabilir alanlar bir hayli kısıtlı. Zaten büyük kısmında tarım yapılmıyor. Dolayısıyla bu durum yaban hayatını da olumsuz etkiliyor. Bu durumda duyarlı vatandaşlarımızın yaban hayatına destek vermeleri gerekiyor” derken gruptaki diğer doğaseverlerden Dr. İbrahim Ekinci, öğretmen Emre Öztaş, esnaf Zafer Tosun, Osman Kamacı da doğaya yem bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “En azından bugün bıraktığımız yemler sayesinde bu bölgedeki kuşlara birkaç gün yetecek ve kuşlar aç kalmayacaktır. Bu güzel ve anlamlı faaliyeti gerçekleştirenlerin arasında yer almaktan son derece mutluyuz. Bu faaliyetimiz ilkbahar aylarına kadar devam edecektir” ifadelerini kaydetti.

DURSUN MURAT AYDIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.